Obiekty 3D w prezentacjach. Pachnie przełomem.
Microsoft przez wiele ostatnich lat uśpił swoich klientów tworzących prezentacje w programie PowerPoint. Wszyscy się przyzwyczaili do szablonów, nudnych prezentacji i kilku efektów z przejściami pomiędzy slajdami, jakie można było uzyskać bez większego wysiłku. Po uśmierceniu programu Adobe Flash przez środowisko www w branży prezentacji nastał wieloletni marazm. Owszem, wkraczały tu i ówdzie nowe trendy graficzne, ale na przełom nie można było liczyć. Na szczęście pojawił się węgierski konkurent - Prezi, który sporo zamieszał na rynku prezentacji. W krótkim czasie zyskał wielu fanów zarówno wśród amatorów jak i profesjonalistów. Ludzie w Microsoft zrozumieli, że czas na radykalne zmiany.
Jakiś czas temu pojawiła się ciekawa funkcja, przejście pomiędzy slajdami "Płynna zmiana". Przejście to w angielskiej wersji Power Point zwane "Morph" pozwala animatorom na tworzenie wielu ciekawych efektów powszechnie używanych na stronach www i animacjach komputerowych jak "Paralaks", czy znanych chociażby z Prezi jak "Zoom".
Niedawno (październik 2017) pojawiła się nowa aktualizacja Power Pointa, która mam nadzieję na stałe zmieni obraz prezentacji. Możliwość wykorzystania i animowania obiektów 3D. Przy czym importowany jest nie tylko sam obiekt, ale również odwzorowane są światła i tekstura, co daje bardzo realistyczny efekt końcowy.
Zdaję sobie sprawę, że w pełni te rozwiązania będą potrafili wykorzystać tylko doświadczeni graficy, operujący już nie tylko na poziomie Photoshopa i Powerpointa, ale również potrafiący tworzyć modele w różnych programach 3D.
Zapewne jeszcze sporo czasu minie, zanim graficy przekonają się do nowych rozwiązań, a klienci zobaczą w nich prawdziwy potencjał. Myślę jednak, że te dwie nowe funkcje pozwolą na tworzenie zupełnie nowych, dużo ciekawszych prezentacji. Przyznam, że z zaciekawieniem obserwuję aktualizacje jakie ostatnimi czasy zachodzą w programie Power Point. Mam nadzieję, że to nie koniec zmian i niebawem usłyszymy o poprawieniu interaktywności, o maskach, czy nowych funkcjach związanych z animacjami.
Przykład animacji jaką stworzyliśmy w programie Power Point z wykorzystaniem modelu 3D dopracowanym w programie 3D Studio Max i Paint 3D.