Plik PDF w PowerPoint

Nie tylko PPT. Czyli jak zrobić plik PDF w PowerPoint

Jest wiele narzędzi do tworzenia PDFów. Większość profesjonalnie wyglądających PDFów jest wykonywana w wyspecjalizowanych programach typu InDesign, Illustrator czy Photoshop. Niestety te rozwiązania nie są idealne. Przede wszystkim nie każdy posiada tego typu program i ze względu na koszty raczej trudno oczekiwać, że ktoś się zdecyduje na zakup, biorąc pod uwagę tak wąskie zastosowanie. Są też inne wady np. PDFy sporządzone w Photoshopie czy Illustratorze mają często ogromne rozmiary i nie nadają się do wysyłania mailem.

Innym rozwiązaniem jest zakup lub ściągnięcie darmowego wyspecjalizowanego programu. To rozwiązanie ma wiele zalet ale również i wad np. nauka funkcjonalności każdego z nich.

Co zrobić jak ktoś na szybko ma potrzebę wysłania klientowi e-mailem profesjonalnie wyglądającego PDFa? Ja proponuję zrobić PDFa w programie PowerPoint. Zapewne wielu czytelników w tym momencie złapie się za głowę, mówiąc że nie jest to program przeznaczony do tego typu celu. Napiszę kilka argumentów, które przekonają was, że to dobry pomysł.

  1. Przede wszystkim większość ludzi potrafi obsługiwać program PowerPoint, przynajmniej na podstawowym poziomie, wystarczającym do stworzenia PDFa.
  2. PowerPoint tworzy PDFy wysokiej jakości, w bardzo przyzwoitych rozmiarach, nadających się do wysyłania przez e-mail czy drukowania na biurowej drukarce. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie jest to jakość nadająca się do druku offsetowego w drukarniach.
  3. PowerPoint tworzy również interaktywne PDFy, które świetnie nadają się jako katalogi produktów itp.
  4. Mamy możliwość robienia PDFa w różnych rozmiarach i proporcjach, co jest również bardzo praktyczne przy wydrukach niskonakładowych.
  5. Mamy możliwość korzystania z nieograniczonej ilości szablonów graficznych dostępnych w internecie lub możemy je zamówić w wyspecjalizowanych agencjach, jak choćby PowerPrezentacje.pl

Jak zrobić najprostszy PDF ?

  • Wystarczy otworzyć nowy plik PowerPointa.
    Plik > Nowy > wybrać Pusta prezentacja lub szablon, który nam się podoba.
  • Następnie w zakładce PROJEKTOWANIE > ROZMIAR SLAJDU > NIESTANDARDOWY ROZMIAR SLAJDU wybrać odpowiedni wymiar.
  • Na końcu oczywiście zapisać jako PDF.