Blog

Kilka słów o prezentacjach, oraz o tym jak można je wykorzystać w promowaniu własnych produktów i usług. Piszemy o nowościach oraz różnych ciekawych możliwościach jakie dają nam współczesne narzędzia graficzne. Na naszym blogu przeczytasz jak uatrakcyjnić własne prezentacje aby w pełni wykorzystać ich możliwości.

Baza wiedzy

  • Generalnie prezentacje możemy podzielić na interaktywne i liniowe. Prezentacje interaktywne to te, w których jest nawigacja, mamy wpływ na to, co chcemy aktualnie wyświetlić. Prezentacje liniowe to przede wszystkim filmy. Po uruchomieniu nie możemy ingerować w to co wyświetlamy, ani w to, jak długo to robimy. Oczywiście można się posłużyć paskiem przewijania, ale chyba nie o taka nawigację nam chodzi.

    Prezentacja PowerPoint jest najprostszą i najbardziej uniwersalną prezentacją. Ma wiele ograniczeń, ale dzięki swej prostocie i uniwersalności oraz cenie jest najbardziej popularna wśród klientów. Prezentacje tego typu są mało interaktywne i na ogół przeglądanie jest liniowe, od pierwszego slajdu do ostatniego. Prezentacja Flash - jest w pełni interaktywna. Świetnie się nadaje do tego, aby zatrzymać uwagę klienta przy monitorze czy tablecie na dłużej. W prezentacji Flash łatwo umieścić różnego rodzaju gry, zabawy, quizy, dzięki czemu łatwiej zatrzymać klienta na dłużej przy swoim stoisku czy ofercie. Można taką prezentację podwiesić również na stronie www.

    Prezentacja/animacja jest wyświetlana w postaci filmu. Nie ma żadnych ograniczeń graficznych. Bez problemów można w niej pokazać filmy, wizualizacje 3D czy dynamiczne animacje. Najlepiej nadaje się do wyświetlenia na monitorach LCD w rozdzielczościach HD.

  • Wycena prezentacji zależy głównie od stopnia skomplikowania oraz ilości slajdów. Im bardziej skomplikowany slajd, zawierający schematy, wykresy, tabele, tym cena jest wyższa. Najłatwiej jest wysłać surowe slajdy do oceny lub materiały, jakie mają się znaleźć na slajdzie, a my je wycenimy. W przypadku prezentacji, a nie pojedynczych slajdów największym kosztem jest projekt graficzny, czyli ogólny wygląd prezentacji. Jeżeli zależy nam żeby prezentacja wyglądała profesjonalnie, ciekawie i spójnie graficznie to od tego trzeba zacząć prace właśnie od projektu graficznego.

  • Cena pojedynczego slajdu zależy głownie od tego, co się na nim znajdzie. Prosty tekst wrzuca sie dosyć szybko, ale już skomponowanie go z odpowiednim zdjęciem już zajmuje trochę czasu. Znalezienie tego zdjęcia na tzw. Stockach, zakup oraz dodatkowa obróbka powiększa koszty. Jeżeli grafika na slajdzie jest bardziej skomplikowana np. mapka z zaznaczonymi punktami, czy schemat nafaszerowany ikonkami to praca nad takim slajdem może zająć wiele godzin. To niestety kosztuje, dlatego przy bardziej skomplikowanych slajdach cena jest kalkulowana indywidualnie. Wykonanie standardowego slajdu w PowerPrezentacje kosztuje od 30 - 100zł. Do każdego zlecenia jak i wyceny podchodzimy indywidualnie. Najlepiej podeślij nam surowy slajd bądź prezentację, a my ją szybko wycenimy.

  • Jeżeli masz już przygotowane treści do prezentacji to wrzuć je do Power Pointa i prześlij do nas. Dzięki temu będziemy wiedzieli ile jest slajdów oraz co się na nich znajduje. Nie obrabiaj samej prezentacji. Prześlij do nas surową wersję. My jesteśmy od tego, aby zaprojektować jej spójny, profesjonalny wygląd.

  • Czas wykonania zlecenia zależy od wielu czynników. Głównie od wielkości i skomplikowania samej prezentacji. Można przyjąć, że zaprojektowanie i wykonanie 15 slajdowej prezentacji zajmuje nam około tygodnia od momentu rozpoczęcia pracy. Jeżeli nie masz tyle czasu i zależy Ci na prezentacji "na wczoraj", powiedz nam o tym, zobaczymy co da się zrobić :)

  • Na targach najlepiej sprawdzają się prezentacje/animacje. Wykonuje się je w programach typu AfterEffects lub podobnych. Gotowa prezentacji jest w postaci filmu, dzięki czemu nie ma problemów z odtwarzaniem jej na różnego typu sprzęcie do wyświetlania. Ich zaletą jest też to, że na ogół posiadają dużo większe możliwości graficzne, dzięki czemu sama prezentacja jest dużo bardziej efektowna i łatwiej przykuwa uwagę odbiorców. Oczywiście też można puścić prezentacje PowerPoint ale efekt wizualny będzie na pewno skromniejszy.

  • Jeżeli posiadasz program PowerPoint to nie ma problemu. Kliknij na Zapisz jako > PDF.

  • Zawsze należy sobie zadać pytanie w jakim celu chcemy zrobić naszą prezentację. Gdzie i komu będziemy ją pokazywać. Jeżeli jesteśmy właścicielem firmy szukającym inwestora, lub handlowcem chcącym przekonać klienta do naszego produktu to nie powinniśmy się zastanawiać. Jeżeli nie mamy specjalnych zdolności plastycznych, to nie powinniśmy się brać za rzeczy, na których się nie znamy. Zlećmy je zawodowcom. Jak chcemy przekonać klienta czy inwestora o naszym profesjonalizmie, jeżeli pierwszą rzeczą jaką zobaczy klient będzie nasza amatorska prezentacja. Może lepiej nie pokazujmy jej wcale. Jeżeli wydaje Ci się, że to co zrobiłeś wygląda profesjonalnie, to najlepiej zapytaj innych o zdanie. Niech inni to ocenią. Zamówienie prezentacji w profesjonalnym studiu graficznym ma jeszcze inne korzyści. Wszystkie materiały do prezentacji, jeżeli nie są twoją własnością na ogół do kogoś należą. Powinieneś kupić zdjęcia, muzykę, mapki do prezentacji. Można je łatwo ściągnąć z różnego rodzaju baz zdjęciowych zwanych "stockami". Ale to kosztuje od kilku do kilkudziesięciu dolarów/euro za sztukę. Do tego trzeba posiadać kartę kredytową. Zamawiając prezentację w wyspecjalizowanym studiu graficznym takim jak PowerPrezentacje.pl, na ogół nie musisz za takie materiały dodatkowo płacić. Wszystko masz wliczone w cenę prezentacji. Nasza firma ma abonament na tego typu serwisach i wszystkie zdjęcia kosztują nas dużo mniej.